YAYINLAR

DERİN KUYULARIN  İNCE SERİN SULARI

192936_BBozkır, hep susuzluğu hissettirir duyuşta, okuyuşta, bakışta. Su yaşamda olmazsa olmazdır. Bozkırda yaşam susuzdur yazların sıcağında. Ferhat dağları deldi Şirin’in sevgisi için, bozkırın insanı toprağı deler, yaşamına su ulaştırmak için. Kuru toprağın bağrında kısa saplı kazmalarla, kısacık araçlarla kuyular açılır, tas tas, kova kova toprak çekilir yukarılara. Her yukarı çıkan toprak kazmayı derine indirir. Metrelerce derinde su önce domur domur belirir kuyunun duvarlarında. Daha derine inmek gerektiğinin ve yakının müjdecisidir bu sızıntıların serin çamuru. Emekler boyunca, akıtılan terlerin hizasında su, kuyunun tabanında avuç avuç, tas tas birikir. Çoğu zaman tek kuyunun suyu kovaya gelmez, çekmeye değmez. Şöylesine bir kaç parmak, bilemedin hepsi iki karış su. Yakınında yeni kuyular açılır hep eğimine doğru arazinin. Usta kuyucular girer işin içine, kuyuları dipten kendilerinin geçeceği genişlikte dar tünellerle birbirine bağlarlar. Son bir kuyuda birikir inceden gelen sular. Son kuyunun suyunu içen bilmez kaç derin kuyunun ince serin suyudur bu içtikleri.

Satın Almak İçin

BİR İNSAN OLARAK OKUL MÜDÜRÜ

4030_BŞu anda elinizde tuttuğunuz kitabı henüz okumadığınızı tahmin ediyorum. Eğer, “hayır ön kapaktan başladım, bütün bölümleri okudum şimdi, en son arka kapağı okuyorum.” diyorsanız, sizde bir düzen ve hat izleme rahatsızlığı olduğunu söyleyebilirim. Genelde bütün kitapların önce ön kapağına, izleyerek arka kapağına bakılır, özellikle fiyatına.

Siz ön kapakta büyük harflerle “OKUL MÜDÜRÜ” yazdığına bakmayın. Bu kitap salt okul müdürleri için yazılmadı. Okul müdürlüğüne ilgi duyanlar, okul müdürleri ile işbirliği sorunları yaşayan öğretmen, veli ve diğer okul çalışanlarının özekteki kişiyi anlamalarına yardımcı olmak için yazıldı. Genellikle çalışanlar, yöneticilerin kendilerini anlamadıklarından yakınırlar. Yöneticilerin ise bu siteme yanıtları açık ve kesin: “Bizi kim anlayacak?” Biz üç kişi, yazarak bu ezeli çekişmede bir soluklanma sağlamaya katkıda bulunmaya çalıştık. Belki yöneticileri şef, müdür, genel müdür, v.s olarak değil de İNSAN OLARAK algılamanız için bir katkımız olur. Umut bu! Umutları bitirmemeliyiz.

Satın Almak İçin

OKULDAKİ ÇOCUKLARIMIZ

36729_BKendi deyişi ile: O, “güncel bir eğitim dinazorudur.” 1955 yılında Diyarbakır’ın Kabi (Bağıvar) köyünde İlkokul öğretmeni ve başöğretmen vekili olarak göreve başladığında 20 yaşındaydı. 1958 yılından başlayarak on iki yıl ilköğretmen okullarında kendi deyişi ile: “Essah öğretmen yetiştirmeye gönül ve emek verdi.” Hatay Milli eğitim müdürlüğüne atandığında 35 yaşında, “Dante gibi ortasındaydı ömrün”. Kırk yaşında Milli Eğitim Bakanlığından ayrıldı,üniversitede, kendi deyişi ile: “bildiklerinin yeniden inşasına (yapılandırmasına) girişti.”

Kırk beş yaşında aldığı Eğitim Yönetiminde doktora unvanını, 1995 yılında, profesörlük kariyeri ile noktaladı. Üniversite çatısı altındaki akademik yaşamını 2002 yılında emekli olarak tamamladı. Kendi deyişi ile: “Çekildi izzet-i ikbal ile babı ulemadan”. Bu gün (2008) yetmiş üç yaşında, kendi deyişi ile: “Gerçek anlamda eylemli akademik yaşantısını” insan kaynağının geliştirilmesi çalışmaları ile sürdürmektedir. Öğrenciler, anne-babalar, öğretmen ve okul yöneticileri ile AÇO (Aile_Çocuk_Okul) Birlikte Başarım Hizmetlerini sürdürüyor. Kendi deyişi ile: “Birikimlerini İnsanların başarısı ve mutluluğu için herkes ile paylaşmaktan ÇOK MUTLU.”

Satın Almak İçin

BİR ÖĞRENİM ÇEVRESİ OLARAK OKULU YÖNETMEK

176877_BOkul, eğitim sisteminin karakutusudur. Okul yöneticisi, okul denen bu karmaşık sistemi okuyan, açımlayan, yorumlayan, bütün unsurları öğrenime yönelten, saygın makamın mağrur temsilcisidir. Türkiye Eğitim Sistemi’nin “okuldan” bozulduğunu gözledim, sağalmasının da ancak okuldan olacağına inanarak yazıyorum.
2015 yılında TÜRKİYE Eğitim Sistemi, anlamlı yetmezlik düzeyini derinden algılamaktadır. Taşlar yerinden oynamıştır. “Eğitimde niteliğin temel belirleyicisinin öğretmen olduğu” düşüncesi başta olmak üzere,  bütün PARADİGMALAR İYİDEN İYİYE AŞINMIŞTIR. Geleneksel OKUL YÖNETİCİLERİ ve Maarif Müfettişleri ile her düzeydeki eğitim yöneticilerinin bilinen süreçlerle ortaya çıkan yeni duruma cevap vermelerini beklemek, daha çok zaman ve emek kaybına neden olacaktır. Şimdi! Öğrenim lideri okul müdürlerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu kitap, yazarın kendisine ait, “Bir okul, müdürü kadar okuldur!” deyişine, daha geniş bir alan açmak için yazılmıştır. Her insan hayata açılan bir penceredir. Pencereyi genişletmek ise “okuduklarımız” ile mümkün olabilir. Kitap okumak kestirme bir yoldur; gerçek ise hayatı okumaktır. Böyle düşünür, Üstad Açıkalın. Kendisi karşılaştığı her durumu, taktığı eğitim lensleri ile anlamaya, açımlamaya, öğrenmeye çalışır. Bu yüzden her sokağı, her caddesi insan kaynağını geliştirmeye çıkan büyük bir şehrin göğe bakan kocaman bir penceresi gibidir.
Okul yöneticilerine uygulamada ihtiyaç duyabileceklerini, teoriye boğmadan yalın bir dille söylenmesini amaçlayan bu kitapta; emeğini sevgisi ile işleyen, elleri nasırlı, bir umut işçisinin fikri dünyası ile tanışacaksınız.

Satın Almak İçin

4 Yanıt

 1. ALİ ÖZDEMİR dedi ki:

  Sayın Hocam, Bugün içten içe ağladım. Çünkü adınızı bugün ilk kez duydum. Utandım. 50 yaşındayım. 40 yıldır hiç aksatmadan kitap okurum. Övünme olarak anlamayın, 55 tane de kitap yazdım. Ama sizin gibi bir değeri hiç işitmemiştim. Oktay Sinanoğlu, Adnan Kahveci, Recep Yazıcıoğlu gibi değerlerimizdensiniz.
  Zonguldak’ta çok pencere açtınız. bin yaşayınız. http://www.aliozdemir.net 0505 220 83 85

 2. Süleyman Aydemir dedi ki:

  Bafra’dan selamlar.. umut aşıladınız, Allah razı olsun

 3. Hasan Ali Uyar dedi ki:

  Tussidedeki dersiniz ve dinamizmini hayran kaldım. İçerik çok harikaydı.

 4. Yeliz Karataş dedi ki:

  İyi günler Sayın Hocam, bugün (26/06/2014) imam hatip okulları öğretmenleri için gerçekleştirdiğiniz eğitim sohbetinden bir hayli etkilendim. Size çok teşekkür ediyorum ; çünkü günlerdir bizi anlamayan üst perdeden ukalaca iyi öğretmen nasıl olunur seminerlerinden bıkmış ve gönül verdiğim meslekten soğumaya başlamıştım. Bizi anlayan ufuk açan sizin varlığınız beni mutlu etti. ( giriş kısmında her ne kadar şaşırıp birazda korkmuş olmama rağmen:)) . Kitabınızdan bugün edinme imkanı özellikle de size imzalatma imkanım olmadı , kitaplar erken tükendi. Bu kitabı bana gönderebilirseniz sevinirim .. Nice güzel çalışmalara ..

Bir Cevap Yazın