Evdeki Kitaplar Eğitim Düzeyini Etkiliyor

Evlerinde ana babalarına ait kitap bulunan çocuklar, kitapsız evlerde büyüyen çocuklara kıyasla daha yüksek eğitim düzeyine ulaşabiliyorlar. Uzun vadeli ve sonucu, sosyal ve kültürel çevre dikkate alınmadan yapılan uluslar arası bir araştırmanın sonuçları şöyle özetlenebilir: Çocukların ulaşabilecekleri eğitim düzeyi, her şeyden önce ailenin durumuna bağlıdır. Örneğin yükseköğrenim görmüş ailelerin çocukları genellikle yükseköğrenim görürler.

Nevada Üniversitesi Sosyoloğu Mariah Evans ve takımı, 20 yıl süren araştırmalarında 27ülkede 70.000 aileyi incelemişlerdir. Araştırmalarında, evdeki kitapların gerçekten çocukların öğrenim düzeyini etkilediğini bulmuşlardır. Araştırmacılar hiç kitapsız bir evde büyüyen çocuk ile 500 kitaplı bir evde büyüyen çocuklar arasındaki farkın hemen hemen hiç eğitim görmemiş ailelerin ki kadar farklı olduğu sonucuna varmışlardır. Kitapların etkisi daha çok düşük eğitim düzeyli ana babaların çocuklarında ortaya çıkıyor. Bu çocukların evlerinde sadece 20 kitap bile bulunsa, eğitim düzeylerinde hafif bir yükselme görülmektedir. Araştırmacılar, kitapların uzun vadede çocuklarımız için bir yatırım olduğu görüşündedirler.

CBT 4 haziran 2010 s. 4

Aytaç AÇIKALIN

Kendi deyişi ile: O, "güncel bir eğitim dinazorudur." Diyarbakır’ın Kabi (Bağıvar) köyünde İlkokul öğretmenliği ile başlayıp 12 yıl ilköğretmen okullarında "Essah öğretmen yetiştirmeye gönül ve emek verdi." Hatay ve Edirne Milli eğitim müdürlükleri sonrasında üniversitede, "bildiklerinin yeniden inşasına (yapılandırmasına) girişti." Eğitim Yönetiminde doktora unvanını, 1995 yılında, profesörlük kariyeri ile noktaladı. Üniversite çatısı altındaki akademik yaşamını 2002 yılında emekli olarak tamamladı. Kendi deyişi ile: "Çekildi izzet-i ikbal ile babı ulemadan". Bugün "Gerçek anlamda eylemli akademik yaşantısını" insan kaynağının geliştirilmesi çalışmaları ile sürdürmektedir. Birikimlerini İnsanların başarısı ve mutluluğu için herkes ile paylaşmaktan çok mutludur

BEĞENEBİLECEĞİNİZ DİĞER YAZILAR

1 Yanıt

  1. Tamer dedi ki:

    Merhaba hocam iyi akşamlar, bugün Balıkesir’de sizi dinlemek nasip oldu. Sohbetinizden çok istifade ettim.
    Evde kitaplarımızda var ama ben daha çok kütüphane sevgisi mi yada kütüphane kullanma alışkanlığımi desem onu kazandırmaya çalışıyorum. Haftada bir veya onbeş günde bir dört yaşındaki oğlumla kütüphaneye gidiyoruz. İnşallah bir Canakkaleli olarak Çanakkale’de sizinle denk gelip sohbet etme imkanı bulabilirim.

Bir Cevap Yazın