EĞİTİMDE MAZİYİ YAKALAMAK

Zamanı durdurmak, geri çevirmek, zamana yetişmek, geçmişe hükmetmek herkesin hayali.

Kim istemez çocukluğunu, gençliğini yeniden yaşamayı. Okullarımızı, öğretmenlerimizi, kitaplarımızı, defterlerimizi, karnelerimizi iplikle boynumuza astığımız, kenarlarını çiğneyip kopardığımız yazı silgilerimizi, tebeşir yazıları için kullanılan yuvarlak keçe tahta silgilerini görmek, dokunmak ne kadar mutlu edecektir bizi.

Birlikte başarmak için sizi davet edeceğim etkinliği büyük, kapsamlı başlıklarla örneğin “proje”, “eğitsel girişim” v.b. adlandırmak istemiyorum. Neyi birlikte başarmak istediğimi kısaca dillendireyim; hedefimiz: ÖĞRETİMDE ZAMANA / OKULDAN KALANA ULAŞMAK

İlk aşamada bireysel veya kurumsal boyutta öğrenmeye, okula, öğretmeye ilişkin elde kalanlara (defter, kitap, araç-gereç, yazılı veya görsel belgeler, kayıt örnekleri, V.B.)  ulaşmak toplamak, Sonrasında bu işin uzmanları “müzecilik” ilkelerini izleyerek topladıklarımızı görselleştirmek. Başladık şimdi!

SİZ, VAR OLANDAN BİZİ HEBERDAR EDİN YETER!

Eğitim bilincine katkılarınız için teşekkürler. Başarımızı şimdiden kutluyorum.

Düşüncelerinizi Paylaşın

75 Yanıt

 1. Gülsüm Çakmak dedi ki:

  Zarif, dinamik, eğlenceli, entellektüel, güncel, donanımlı… Düşündüm ki tam da olmamız gerektiği gibi. Sahneye kaldırırken, ellerimizden tutarken, bizi bizle yüzleştirirken hep aynı dev ruhun samimiyet ve sevgi dolu çırpınışlarına şahit oldum. Öğretmenler saygıdeğerdir, derken bizi kimseye ezdirmeyeceğinizi haykırdınız; nezaket cümlelerini süfle ederken de itibarımızı nasıl geri alacağımızın yollarını fısıldadınız. Mesleğime ve meslektaşlarıma katkılarınızdan dolayı sonsuz teşekkürlerimi en derin saygılarımla sunuyorum. (Gülsüm Çakmak, öğretmen, İ.Ü. EPÖ Doktora öğrencisi/ Adıyaman)

 2. Mirza dedi ki:

  Selamun aleykum. Degerli hocam Adanadaki programiniza katildim. Gercekten superdi. Allah sizden razi olsun. Emegi gecen herkese sonsuz tesekkurler. Adana ya tekrar bekleriz. Saygilar….

 3. Oğuzhan Yılmaz dedi ki:

  Bugün Aydın Incirliova TED Kolejinde yaptığınız sohbet için teşekkür ederim.(siz öyle dediğiniz icin) İnanin sizi can kulağı ile dinledim. Resmen beni resetlediniz.Idareciligimin çiçeği burnunda birisi olarak bana çok şeyler kattınız. Hani size göre sol cenahta siyahlı genç müdür vardı yalanı hiç konuşmaya sadece bakan 🙂 o benim işte. Usta yüreğine sağlık. Yaşadığım idarecilik hayatımda bana kavramsal olarak bilgilendirici oldunuz.ve İnşallah bundan sonra Allah bizleri utandirmasin. Saygılarımla. Oğuzhan YILMAZ.

 4. Mustafa Naci Özkılınç dedi ki:

  Hocam:
  Adana dersinizi dinledim, çok memnun oldum. Keşke daha önce tanısaydım sizi.
  Saygılar hürmetle.
  Mustafa Naci Özkılınç
  Not:Sizde kartvizitim mevcut.

 5. serkan dedi ki:

  Değerli Aytaç Öğretmenim; bugün Demirci’deki “paylaşımınıza” katıldım. Enerjiniz karşısında ezildim. Ne kadar durağan olduğumu hissettim.Hatta paylaşımın bitiminde bunu size de ifade ettim. Ne kadar büyük bir iş yaptığınızı bir kez de buradan belirtmek istedim .Türkiye’de sizin gibi eğitim gönüllülerinin olduğunu düşünüyordum ama hiç karşılaşma fırsatım olmamıştı. Sizin gibi kendini eğitime adamış bir kişiyi birebir tanımış olmaktan büyük onur duydum.

 6. hasan ŞAYIK dedi ki:

  Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için hocam.Eylülde mutlaka bir program yapalım size ihtiyaç var hakikaten hocam

 7. ŞEYMA YAREN KEMAL dedi ki:

  İstanbul Maltepe ilçesi imam hatip öğretmenlerine sunmuş olduğunuz seminerden fazlasıyla istifade ettim. Tekrar inşallah aramızda görmek isteriz. Teşekkür eder, ellerinizden öperiz. Şeyma Yaren Kemal İHL meslek dersleri öğretmeni

  • Aytaç AÇIKALIN dedi ki:

   Maltepe İmam Hatip okullarının öğretmenleri ile bir mesleki sohbet ortamında olmak bana güç ve güven verdi. Tüm kadro sıkıntılarına rağmen bu okullardan beklentimin düzeyi yükseldi. Bana yeni düşünceler kazandırdınız; minnettarım size. Hayırlı Ramazan dileklerimle

 8. Hasan ŞAYIK dedi ki:

  Sayın hocam sizi Balıkesir Bigadiç ilçesinde de görmek isteriz. Buradakiler sizden mahrum kalmasın. Bir seminerinize, bir sohbetinize ihtiyaç var.

  • Aytaç AÇIKALIN dedi ki:

   HASAN Kardeşim,
   Güzel İnsan
   Ramazanın sağlıklarla ve hayırlalrla geçmesini diliyorum.Bigadiç her zaman gönül gücümdür benim. Allah nasip ederse Eylülde yazışıp program yapalım. Sevgilerimle

 9. elif dedi ki:

  Değerli hocam, ben 12. sınıfa geçtim ama korkuyorum ygsyi ve özellikle de lys yi yetiştirememekten, bir de nasıl çalışacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyım?

  • Aytaç AÇIKALIN dedi ki:

   Onikinci sınıfa kadar başarıların seni taşıdığına gör, iyi bir üniversitenin istediğin bölümüne de seni taşıyacaktır. Bu yaz tam anlamı ile bir dinlen. Hiç ilgisi olmayan on kadar kitap oku eylülde görüşelim. İyi ramazanlar ve tatiller.

 10. Ömer Faruk Köse dedi ki:

  Değerli hocam Karaisalı’da Milli Eğitim personelini ile gerçekleştirdiğimiz sohbet toplantısı ile Ufuk açıcı, öğrencilere karşı bakış açısını değiştiren ve hedefe ulaşmanın nasıl olması gerektiğini çok güzel örneklerle anlatmanızın çok faydalı olduğuna inanıyorum. İnşaallah tekrar beraber olur, sizlerden faydalanırız.
  Ayrıca benim için Karaisalı’da son günümde sizden istifade etmek, bulunmaz bir jübile gibi oldu. Teşekkürler .

  • Aytaç AÇIKALIN dedi ki:

   Değerli Meslektaşım
   Makamda ziyaretimde, “Sizi çok iyi anlıyorum” sözünü birkaç kez kullanmıştım. Doğrudur. Anlamaktan öte çok iyi hisediyordum. Bir garip dönem yaşıyoruz. Karaisalı’da çalışmalardan çok etkilendim. Sizlerle birlikte olmak bana yeni düşünceler açtı. Sizinle tekrar karşılaştığımız gün benim şanlı günüm olacak. Sağlıklı ve mutlu günlerde olmanız dileğimdir.

 11. nazlı gürzsoy dedi ki:

  Sizi bugün Karaisalı’da ağırlamak çok mutluluk verici oldu. İşte söylediğim gibi sizinle ilgili önemli tüm bilgileri kafama kaydettim ve söz verdiğim gibi de size de yazıyorum . Topluluğa hitap etmedeki başarınız , sözlerinizdeki cesaret , hayata farklı açılardaki bakışınız , insanları anlama konusunda gösterdiğiniz çaba , yaşınıza rağmen yüksek enerjiniz taktire şayandı . Tabi ki katılmadığım noktalar da vardı . Onları da birebir konuşmalarda paylaşmak en güzeli olur … Yüreğinize sağlık …

  • Aytaç AÇIKALIN dedi ki:

   Sizinle birlikte olmak, paylaşmak, MESLEKTAŞ ORTAMINDA EĞİTİM SOHBETLERİ’nin başarı sırrı sizin varlığınızdır. Bir avuç kadar küçük cana yakın Karaisalı’da birlikte olomanın gücünü ve zirveye ulaşaşan gücünü yaşadım sayenizde. TEŞEKKÜRLER nazlı öĞRETMENİM

   • Nazlı GÜRZSOY dedi ki:

    Söz uçar gider , duygu kalır … Sözlerin gücü yarattığı duyguda gizlidir … Ben eğitime gönül vermiş bir insan olarak eğitime gönül vermiş SİZİ tanımaktan öte mutluyum … Çalışmalarınızda başarı ve hayırlar diliyorum … Allah’a emanet olun … TEŞEKKÜRLER Aytaç ÖĞRETMENİM …

Bir Cevap Yazın