Adıyaman’da 2 Gün

Adıyaman’da 2 (İKİ) Bahar Günü

Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD) ve İLİM YAYMA CEMİYETİ işbirliği ile tasarlanıp uygulanan “Geleceğin Öğretmenlerine Yönelik Programların” 2013 yılı ilk diliminin sonuncusu, ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ öğrencilerinin katılımı ile 2 Mayıs 2013 günü Adıyaman’da gerçekleştirildi.
Çalışmanın 14.00-16.00 saatleri arasındaki “Geleceğin Öğretmenleri ile Eğitim Sohbetleri” oturumuna Paylaşımcı Yöneltmen olarak katıldım. Belediyenin konferans salonu doluydu. Tanıştık; “Öğretmenin Eğitim ve İnsan Felsefesi” başlığındaki konuyu tüm grup birlikte götürmeye özen gösterdik. Katılım bir halay birlikteliği, hareketliliği ve yakınlığı içinde iki saat kesintisiz sürdü.
Sunum esnasında sık sık şiirler paylaşıldı. Salon yorgunluğumuzu yerimizde, ayakta birlikte hareketlerle azaltmaya çalıştık. Tüm birlikteliğimiz süresince “üç sihirli kelimeyi” (teşekkür ederim-lütfen-özür dilerim) fırsatları değerlendirerek alışkanlık oluşturmaya çalıştık.
Öğrenim çevresini etkileyen unsurlardan DOKUZ tanesini (Din, Dil; Devlet, Doğa, Düşünce, Duygu, DNA, Dijital, Dünya) açımlamaya, ilişkilendirmeye çalıştık. İzleyerek bu DOKUZ öğeyi etkileyen çevreyi sorguladık ve KÜLTÜR kavramına ulaştık. Kültürü farklı tanımları ve boyutları ile yaşamımıza uyarlayarak konuşmak fırsatını bulduk.
Son aşamada öğrenim çevresinin unsurlarının rengini belirleyen, değiştiren kültür unsurunun değiştiği fikrine ulaştığımızda, kültürü değiştiren unsurlara ulaşmaya çalıştık. Aradığımız değişken Kaf Dağı’nın ardında değil, hemen yanı başımızda, yaşamımızın tam ortasındaydı: KAPİTALİZM, hem de VAHŞİ olan haliyle. Paylaştık, enerjini, maddenin değil “yaşamın dönüşümüne” vurgu yaptık.
Ertesi gün, Durak’a kadar gittim, MENZİL’e ulaştım, dolaştım “duygular içinde anlamlı çelişkiler yaşadım. Teşekkürler Adıyaman

Aytaç AÇIKALIN

Kendi deyişi ile: O, "güncel bir eğitim dinazorudur." Diyarbakır’ın Kabi (Bağıvar) köyünde İlkokul öğretmenliği ile başlayıp 12 yıl ilköğretmen okullarında "Essah öğretmen yetiştirmeye gönül ve emek verdi." Hatay ve Edirne Milli eğitim müdürlükleri sonrasında üniversitede, "bildiklerinin yeniden inşasına (yapılandırmasına) girişti." Eğitim Yönetiminde doktora unvanını, 1995 yılında, profesörlük kariyeri ile noktaladı. Üniversite çatısı altındaki akademik yaşamını 2002 yılında emekli olarak tamamladı. Kendi deyişi ile: "Çekildi izzet-i ikbal ile babı ulemadan". Bugün "Gerçek anlamda eylemli akademik yaşantısını" insan kaynağının geliştirilmesi çalışmaları ile sürdürmektedir. Birikimlerini İnsanların başarısı ve mutluluğu için herkes ile paylaşmaktan çok mutludur

BEĞENEBİLECEĞİNİZ DİĞER YAZILAR

Bir Cevap Yazın