Bilgilerimiz Kamu Malı Değildir

ID-10082188

Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla 83 ülkeden 530 yazarın kitlesel gözetlemeye karşı yayınladıkları ortak açık mektup (beyanname/manifesto) otuz ülkede birer gazetede (Türkiye’de Hürriyet) yayınlandı. Bu açık mektuba www.change.org/gozetleniyoruz adresinden de ulaşmak mümkün. Ben ‘beyannameyi’ okullarımızda evrensel “insan hakları”nı, karakter yapısı olarak çocuklarımızın kimliklerinde geliştirmek, zihinlerine kazımak konumundaki eğitimci meslektaşlarım için özetlemeye çalıştım. İşte açık mektup:
Kitlesel gözetlemelerin son aylarda arttığı bilinen bir gerçek. Devlet, birkaç ‘tık’ ile cep telefonumuza, elektronik mektubunuza (e-mail’inize), sosyal ağlarınıza ve internette yaptığınız aramalara ulaşabiliyor. Politik eğilimlerinize, eylemlerinize ulaşabiliyor. İnternet şirketlerinin işbirliği ile bilgileriniz toplanıyor ve depolanıyor; böylece yapacağınız tüketim ve alışkanlıklarınız öngörülebiliyor.

Bireyin dokunulmaz bütünlüğü demokrasinin temel taşıdır. İnsan bütünlüğü bedenin ötesindedir. Bütün insanların düşüncelerinde, kişisel çevrelerinde ve iletişimlerinde gözetlenmeme ve rahat bırakılma hakkı vardır.

Bu temel insan hakkının içi, kitlesel gözetleme amacı ile teknolojik gelişmelerin devletler ve şirketler tarafından kötüye kullanımı yoluyla boşaltılmış, hükümsüz kılınmıştır. Gözetleme altında olan biri artık özgür değildir; gözetleme altında olan bir toplumda ise demokrasi yoktur. Demokrasinin geçerliğini sürdürebilmesi için, demokratik haklarımız gerçek alanda olduğu kadar sanal alanda da uygulanmalıdır.

• Kitlesel gözetleme her bir vatandaşı potansiyel şüpheli olarak görür.
• Gözetleme, özel alan ihlalidir, düşünce ve ifade özgürlüğünü tehlikeye sokar.
Tarihi mirasımız olan ‘masumiyet karinesini’ altüst eder.
• Gözetleme, devlet ve şirketler gizlilik içinde hareket ederken bireyi şeffaf kılar. Gördüğümüz gibi bu güç sistemli olarak kötüye kullanılır.
• Gözetleme hırsızlıktır. Bu bilgiler kamu malı değildir. Bize aittir. Davranışlarımızı öngörmek için kullanıldığında, başka bir şeyden yoksun bırakılırız. Demokratik özgürlüğün olmazsa olmazı olan hür irade ilkesi, herkesin, demokratik vatandaşlar olarak, kişisel verilerinin hangi ölçüde ve kimler tarafından toplanabileceğine, saklanabileceğine, işlenebileceğine karar verme; bu verilerin nerede saklandığı ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olma; verilerin yasal olmayan biçimlerde toplanması durumunda silinmesini sağlama HAKKINA SAHİP OLMASINI TALEP EDİYORUZ.

TÜM DEVLETLERİ VE ŞİRKETLERİ BU HAKLARA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ.
TÜM VATANDAŞLARI BU HAKLARINI KORUMAYA ÇAĞIRIYORUZ.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ dijital çağda insan haklarının korunmasının önemini kabul etmeye ve Uluslararası Dijital Haklar Beyannamesi oluşturmaya davet ediyoruz.
TÜM DEVLETLERİ bu anlaşmayı imzalamaya ve bağlı kalmaya davet ediyoruz.

Aytaç AÇIKALIN

Aytaç AÇIKALIN

Kendi deyişi ile: O, "güncel bir eğitim dinazorudur." Diyarbakır’ın Kabi (Bağıvar) köyünde İlkokul öğretmenliği ile başlayıp 12 yıl ilköğretmen okullarında "Essah öğretmen yetiştirmeye gönül ve emek verdi." Hatay ve Edirne Milli eğitim müdürlükleri sonrasında üniversitede, "bildiklerinin yeniden inşasına (yapılandırmasına) girişti." Eğitim Yönetiminde doktora unvanını, 1995 yılında, profesörlük kariyeri ile noktaladı. Üniversite çatısı altındaki akademik yaşamını 2002 yılında emekli olarak tamamladı. Kendi deyişi ile: "Çekildi izzet-i ikbal ile babı ulemadan". Bugün "Gerçek anlamda eylemli akademik yaşantısını" insan kaynağının geliştirilmesi çalışmaları ile sürdürmektedir. Birikimlerini İnsanların başarısı ve mutluluğu için herkes ile paylaşmaktan çok mutludur

BEĞENEBİLECEĞİNİZ DİĞER YAZILAR

1 Yanıt

  1. süleyman loğoğlu diyor ki:

    “atatürkümüzün liderliğinde altın tepside sunulan cumhuriyetimizin kıymetini bilemediğimiz ve değerlerini bir bir harcadığımız şu günlerde yazınızın tek bireyde bile etki bırakması önemli bir kazanım olsa gerek” felsefesiyle bakarak teorideki çok değerli görüşlerin küllendiğinin üzüntüsü içindeyim.. “insan!” kim,ne o? yönetenler değişkeni böylesine karamsar ediveriyor insanı..EN KALBİ SAYGILARIMLA HOCAM…

Bir Cevap Yazın